CureBooking

Блог за медицински туризам

Белење на заби

Што е Белење на заби?

Пред да објасните што Белење на заби е, попрецизно би било да се дадат некои информации за забите. Така, можете подобро да разберете Белење на заби. Забите може да се извалкаат или да пожолтат од различни причини. Ваквите ситуации предизвикуваат луѓето да имаат заби кои не се естетски пријатни.

Сепак, често ги користиме забите и додека ставаме, јадеме и се смееме во забавни моменти. Ако забите се обоени или жолти, тоа ќе предизвика непријатност во овие моменти и ако чувствувате потреба да ги сокриете забите. Уште поважно, предизвикува недостаток на самодоверба. Токму поради оваа причина, луѓето можат да го спречат недостатокот на самодоверба и да имаат подобро здравје на забите со земање третмани за избелување на забите. Па, зошто работите пожолтуваат? Зошто се обоени забите? Можете да продолжите да ја читате нашата содржина за сите одговори.

За кого е погодно белењето на забите?

Иако Белење на заби е најлесната процедура меѓу стоматолошките третмани, секако има некои критериуми. Додека повеќето луѓе се подобни за третмани за избелување на забите, некои пациенти не добиваат третмани за избелување на забите. Овие пациенти, од друга страна, треба да пробаат различни техники преку средба со a стоматолог. Дефинитивно ќе се понуди различен метод за кандидатите кои не се соодветни за традиционалниот метод на белење на заби;

  • Бремени жени и доилки
  • Деца под 16 години
  • Пациенти со пародонтална болест, забен кариес, шуплини и изложени корени
  • Луѓето кои се алергични на Белење на заби агенси како што се пероксид
  • Поединци со чувствителни заби

Што се случува за време на избелувањето на забите?

Белење на заби бара заштита на непцата, образите и усните. Поради оваа причина, првиот чекор во Белење на заби третманот е да се преземат мерки на претпазливост, така што супстанцијата од водород пероксид што ќе се нанесе на вашите заби да не дојде во контакт со вашата кожа. Како втор чекор, течноста за избелување (водород пероксид) се нанесува на забите. Ласерските зраци се користат за да се направи оваа супстанца нанесена на забите да дејствува побрзо.

Стоматолошки клиники во Аланија

Фактот дека ласерот произведува топлина и нанесува топлина на вашите заби, секако ќе го забрза процесот.

Ласерската апликација може да се заврши во сесии од 20 минути и одмор, но може да се нанесува и 1 час без пауза. Ова целосно зависи од преференциите на вашиот хирург. Потоа треба да се погледнете во огледало за да ги видите новите заби! Ќе видите колку е бело.

Дали стоматологот може да ги избелува забите?

Третманите за избелување на забите се високо инвазивни третмани. Затоа, сите стоматолози може да го обезбеди овој третман. Можно е дури и да се добие Белење на заби третман во некои центри за убавина. Сепак, сепак треба да планирате да добивате третман од успешни и искусни хирурзи. Бидејќи е важно дека на хидроген пероксид супстанција што се користи во Белење на заби се нанесува во вистинската доза без допирање на кожата. Во спротивно, можно е да не сте задоволни со избелувањето на забите.

Белење на заби во Аланија

Дали белењето на забите ги оштетува забите?

Белење на заби процесите вклучуваат некои процедури кои можат да се направат во стоматолошки клиники, салони за убавина и дома. Треба да го знаеш тоа професионално белење на забите процедурите нема да им наштетат на забите на пациентите. Сепак, сигурно сте ги слушнале гласините дека четкањето на забите со сода бикарбона и слични производи како домашното избелување, на кои често наидувате во последно време, ќе ви ги избели забите.

Освен ако Белење на заби процесот се прави професионално, а особено ако четкањето на забите се прави со сода бикарбона, тоа ќе ви го изгребе забот и ќе остави неповратно оштетување. Затоа е важно да се направи професионално избелување на забите. Професионално избелување на забите нема да им наштети на забите.

Дали белењето на забите се применува на фурнири или протези?

Стоматолошки фурнири, протезите и забните импланти за жал не се погодни за избелување. Производите за избелување на забите нема да имаат ефект врз лажните протези. Затоа, неговата примена не е точна. Ако планирате да ги избелите забите, но имате протези и фурнири, прашајте го вашиот стоматолог дали е можно да ги избелите забите со друга техника. Веројатно ќе дадат информации за алтернативни третмани.

Измир

Стоматолошки третманиСтоматолошки мостовиСтоматолошки круниСтоматолошки имплантиСтоматолошки фурнириХоливудска насмевкаБелење на заби

Најдобра стоматолошка клиника во Кушадаси: сеопфатен водич

Зошто Кушадаси е центар за стоматолошка извонредност Кушадаси, живописен град на брегот на Егејското Море во Турција, не е само познат

Прочитај повеќе
КушадасиСтоматолошки третманиБелење на заби

Белење на заби дома: добрите, лошите страни и алтернативите од Кушадаси

Секој сака блескава бела насмевка, но не секој е подготвен да потроши стотици долари за белење на забите во канцеларија

Прочитај повеќе
ИстанбулСтоматолошки третманиБелење на заби

Најевтино Белење на заби во Истанбул – Квалитетни третмани

Што е Белење на заби? Белењето на забите е козметичка стоматолошка процедура која вклучува отстранување на дамки и промена на бојата од забите.

Прочитај повеќе
Стоматолошки третманиСтоматолошки мостовиСтоматолошки круниСтоматолошки имплантиСтоматолошки фурнириХоливудска насмевкаБелење на заби

Наслов: Резервирање на стоматолог во Турција: Вашиот Easy-Peasy водич

Вовед Резервирањето преглед за стоматолог во Турција може да изгледа застрашувачки, особено ако не сте запознаени со процесот и јазичните бариери.

Прочитај повеќе
ТурцијаСтоматолошки третманиБелење на заби

Белење на заби во Турција: добрите и лошите страни, пред и потоа

Ако барате светла, бела насмевка, можеби размислувате за избелување на забите. Но, со толку многу достапни опции,

Прочитај повеќе
Стоматолошки третманиСтоматолошки фурнириБелење на заби

Забни фурнири или белење на забите? Постапка, сличности, разлики и споредба на трошоците 2023 година

Кога станува збор за подобрување на изгледот на забите, две популарни опции се забните фурнири и белењето на забите. И двете постапки

Прочитај повеќе
Стоматолошки третманиСтоматолошки фурнириБелење на заби

Зошто се појавува пожолтување на забите? Методи за трајно избелување на забите

Што предизвикува жолти дамки на забите? Жолтите дамки на забите можат да бидат и грозни и загрижувачки, но што ги предизвикува?

Прочитај повеќе
Стоматолошки третманиСтоматолошки мостовиСтоматолошки круниСтоматолошки имплантиСтоматолошки фурнириХоливудска насмевкаБелење на заби

Стоматолошки третмани помеѓу ОК и Турција Цена, лошите страни и добрите

Стоматолошките третмани помеѓу ОК и Турција може многу да се разликуваат по цена и достапност. Во ОК, стоматолошки третмани се

Прочитај повеќе
Стоматолошки третманиХоливудска насмевкаБелење на заби

Белење на заби или холивудска насмевка? Кој третман треба да го претпочитам за убава насмевка?

За да постигнете убава насмевка, подобро е да се консултирате со стоматолог за да дознаете кој третман (Заби

Прочитај повеќе
Стоматолошки третманиХоливудска насмевкаБелење на заби

Што треба да направам за да имам естетска и убава насмевка? Дали холивудската насмевка дава бели заби?

Што да направите за убава насмевка? Убавата насмевка е знак на среќа и добро здравје. Да се ​​задржи

Прочитај повеќе
Стоматолошки третманиСтоматолошки мостовиСтоматолошки круниСтоматолошки имплантиСтоматолошки фурнириХоливудска насмевкаБелење на заби

Стоматолошки центри Турција – кој стоматолошки центар во Турција да го изберам?

Стоматолошкиот центар Турција им нуди на своите клиенти широк спектар на исклучителни стоматолошки услуги во поддржувачка и добредојдена средина. Се наоѓа

Прочитај повеќе