CureBooking

Блог за медицински туризам

Истанбул

Каде е Истанбул во Турција?

Истанбул се наоѓа на северозапад од Турција, во регионот на Мармара. Оваа локација, која има а мост што ги поврзува Анадолија и европскиот континент, има многу забавни центри и здравствени установи. Тоа е едно од најпосакуваните места од страна на пациентите. Има два аеродроми. Во овој град можат да слетаат пациенти од странство.

Стоматолошки одмор во Истанбул

Оваа локација, која секоја година ја поплавуваат милиони туристи, е локација која може да обезбеди секакви потреби за забава и можности за лекување. Благодарение на своите добро опремени клиники и болници во областа на стоматологијата, нуди можност за Дентален одмор на своите пациенти кои ја претпочитаат оваа локација. Истанбул е сеопфатен град кој може да ги задоволи потребите за забава на секој пациент кој доаѓа на лекување. Тоа е место кое е домаќин на многу цивилизации. Неговата историја е многу богата. Тоа е локација која е домаќин на многу историски споменици. Љубителите на историјата фасцинираат. Од друга страна, природни убавини се исто така обилни. Можете да имате одлични спомени со успешните стоматолошки третмани во овој град каде што може да се одморите на море, песок и сонце. Стоматолошки третмани што можете да ги добиете додека се лекувате во Истанбул;

 • Стоматолошки импланти
 • Стоматолошки мостови
 • стоматолошки круни
 • стоматолошки круни
 • протези
 • дизајн на насмевка

Стоматолошки клиники во Истанбул

Стоматолошките клиники во Истанбул се доста сеопфатни, хигиенски и успешни. Се третира со најсовремени апарати во клиниките. Се преземаат сите неопходни чекори за пациентот да има а удобен третман. Клиниките секогаш користат стерилни производи. На овој начин се сведува на минимум ризикот од добивање на каква било инфекција во текот на лекувањето на пациентот. Од друга страна, оригиналните производи се користат во трајни третмани како што се импланти. Благодарение на технолошките апарати кои се користат во клиниките, на најпрецизен начин се мерат забите на пациентот и во лабораториите се произведуваат најсоодветните протези. Така, пациентите добиваат успешен третман кој можат да го користат во текот на целиот свој живот.

Стоматолог од Истанбул

Стоматолозите во Истанбул се искусни и успешни луѓе во својата област. Тие стекнуваат искуство благодарение на стотици илјади пациенти во Истанбул кои секоја година доаѓаат на стоматолошки третман. Така, лекарите се искусни во лекувањето на странски пациенти. Причината зошто ова е важно е дека нема прекин на комуникацијата помеѓу пациентот и лекарот. На овој начин, полесно е да се создаде точен план за лекување.

Клиники за трансплантација на коса во Истанбул

Губењето на косата е проблем што го доживуваат многу мажи и може да се развие поради многу причини. Овој проблем е прилично лесен со третманите за трансплантација на коса, кои станаа се попопуларни во последниве години. Дали сакате да добивате третмани за трансплантација на коса од најуспешните пластични хирурзи во Истанбул?
Секоја година, десетици илјади странски пациенти добиваат третман на ќелавост во Истанбул. Меѓу многуте техники за трансплантација на коса, најсоодветната техника за пациентот, пациентот кој добива трансплантација на коса се враќа во својата земја со својата нова коса.

Естетски центри во Истанбул

Истанбул е често преферирана локација не само за стоматолошки третмани и третмани за трансплантација на коса, туку и за естетски третмани. Естетските центри во Истанбул лекуваат и многу пациенти. Бројот на луѓе кои доаѓаат во Истанбул за успешни естетски третмани по пристапни цени е превисок за да се потцени. Ако барате место за лекување во Турција. Меѓу опциите треба да го вброите Истанбул. Естетски третмани со висока стапка на успех што можете да ги добиете во Истанбул;

 • липосукција
 • Ринопластика
 • намалување на градите
 • Зголемување на дојката
 • Зголемување на градите
 • Мачкини очи
 • Дотерување
 • Липосукција на вилицата
 • Пополнување на вилицата
 • Пополнувач за усни
 • Подигнување на усните
 • Отопластика

Историски места за посета во Истанбул

Џамијата Аја Софија, едно од најпознатите места за богослужба во светот, се наоѓа во Истанбул.

Отоманската империја е империја која ги достигна најголемите граници во светот и ја одржува својата доминација со векови. Палата Топкапи, каде што оваа длабоко вкоренета историја владее 400 години и каде живееле султаните и нивните семејства, секоја година е домаќин на стотици илјади туристи.

Голема чаршија, Овој пазар, каде што трговијата е многу жива, постои веќе 550 години. Тоа е уште една локација која секоја година ја поплавуваат стотици илјади туристи.

Базилика цистерна е цистерна изградена во византискиот период за да ги задоволи потребите за вода на палатата. Љубителите на историјата покажуваат голем интерес. Според нас, тоа е задолжително да се види за оние кои доаѓаат во Истанбул.

Кулата Галата бил изграден како светилник во свое време. Меѓутоа, во некои периоди се користел и како зандана. Според легендата; Кој оди на кулата Галата со саканата ќе се ожени со неа.

Палатата Долмабахче е една од најголемите палати во Турција. Причината зошто е толку посетен споменик е тоа што тука ги поминал своите последни денови основачот на Турција, Мустафа Кемал Ататурк.

Моминска кула, Според пророштвото; На кралот му е кажано дека неговата сакана ќерка ќе умре кога ќе наполни 18 години, откако ќе ја касне змија. Врз основа на ова пророштво, кралот изградил кула на средината на морето и ја сместил принцезата таму. Меѓутоа, змијата што излегува од корпата со грозје испратена до кулата предизвикува смрт на принцезата. Кралот направил железен ковчег за својата ќерка и го ставил над влезната врата на Аја Софија. Гласините дека змијата не ја оставила принцезата сама по нејзината смрт преживеале до денес. Се уште се зборува дека на овој ковчег имало две дупки.

Активности што треба да се направат во Истанбул

 • Можете да купувате во големи и сеопфатни трговски центри.
 • Можете да го претворите денот во историска турнеја за да видите историски артефакти.
 • Во Шиле можете да се сончате на плажа и да пливате во морето.
 • Можете да го обиколите Истанбул со изнајмување јахта.
 • Можете да го оцените денот со учество во дневни тури во Истанбул.
 • Не го напуштајте Истанбул без да одите на ноќен живот.

Места за купување во Истанбул

Во Истанбул има многу чаршии, како што е Големата чаршија. Можете да купувате од овие места. Други трговски центри се;

 • Парк Истиње
 • Центар Зорлу
 • Истанбул Џевахир АВМ
 • Трговски центар Форум Истанбул
 • Трговски центар во Истанбул
 • Преку/Порт Отлет
 • Плоштад Емаар
 • Watergarden Истанбул
 • Венеција мега аутлет
 • Трговски центар Аква Флорија
 • Трговски центар Кањон

Што да се јаде во Истанбул?

 • Ќофтиња од султанахмет
 • Ортакој Кумпири
 • Сариер Борек
 • Еминону риба и леб
 • Sutluce поспаност
 • Сулејманија печен грав
 • Лојален Браун
 • Kanlıca Јогурт
 • Кафе Пјер Лоти
 • Чоколадо Бејоглу

Ноќен живот во Истанбул

Ноќниот живот во Истанбул може да ги задоволи сите потреби. Има луксузни места со поглед на Босфор. Додека уживате во ноќниот живот во жива музика, ресторани, дискотеки или таверни, можете да ги оцените и уличните деликатеси на улиците. Можете да поминете време во кафулиња на многу историски улици. Сепак, има што да се направи пред да замине од Истанбул ноќе. Слушање на Истанбул. Звукот на Истанбул е толку убав што од секаде се крева различен звук, тон. Овие се совпаѓаат совршено. Толку е совршен што за него се напишани дури и песни. На пр. Го слушам Истанбул – Орхан Вели Каник

Дневни тури во Истанбул

Во Истанбул, можете и да го оцените денот и да уживате во одморот со учество во дневни тури, кои често ги претпочитаат туристите. Благодарение на овие тури, можете да го посетите секое место што треба да се види во Истанбул. Од друга страна, благодарение на овие тури, можете да ги посетите околните градови на Истанбул. Може да имате можност да ги видите туристичките места во околните провинции.

ИстанбулТрансплантација на коса

Достапна трансплантација на коса во Истанбул

Губењето на косата може да биде вознемирувачко искуство за многу поединци. Тоа може да влијае на самодовербата и самодовербата, водејќи ги луѓето да бараат

Прочитај повеќе
Операција на носот ''Ринопластика''Истанбул

Ревизија на ринопластика во Истанбул: Што треба да знаете

Ринопластиката, позната и како операција на носот, е козметичка процедура која ја менува големината или обликот на носот. Додека

Прочитај повеќе
ИстанбулСтоматолошки третманиБелење на заби

Најевтино Белење на заби во Истанбул – Квалитетни третмани

Што е Белење на заби? Белењето на забите е козметичка стоматолошка процедура која вклучува отстранување на дамки и промена на бојата од забите.

Прочитај повеќе
ИстанбулГастричен бајпасГастричен ракавТретмани за губење на тежината

Гастричен бајпас и гастричен ракав: што е погодно за вас во Истанбул?

Дебелината стана глобална епидемија, погодувајќи милиони луѓе ширум светот. Тоа не само што доведува до физички здравствени проблеми туку

Прочитај повеќе
ИстанбулГастричен ракавТретмани за губење на тежината

Гастричен ракав во Истанбул: Се-вклучени пакети за гастричен ракав во Истанбул 2023 година

Ако размислувате за операција на гастричен ракав, тогаш можеби ќе сакате да размислите за патување во Истанбул, Турција за вашата процедура.

Прочитај повеќе
Гастричен ботоксГастричен балонИстанбулТретмани за губење на тежината

Гастричен балон наспроти гастричен ботокс во Истанбул, процедура, лошите страни, добрите и трошоците 2023 година

Гастричен балон наспроти ботокс на желудникот во Истанбул: процедура, лошите страни, добрите и трошоците Дебелината е растечка грижа ширум светот и луѓето

Прочитај повеќе
БлогСтоматолошки имплантиСтоматолошки третманиИстанбул

Најевтини стоматолошки импланти во Истанбул со висококвалитетни марки и опрема

Која е цената на најевтините импланти во Истанбул? Забен имплант е фитинг од титаниум кој е хируршки поставен

Прочитај повеќе
БлогСтоматолошки третманиИстанбул

Трошоци за третман на коренски канал во Истанбул, Турција: Просечни цени

Што е терапија за коренски канали и како функционира? Терапијата на коренскиот канал во Истанбул е постапка за екстракција

Прочитај повеќе